Jedno z najważniejszych wydarzeń organizowanych na Starym Mieście w Tczewie
     Home      Aktualności     Galeria     Jarmark Wielkanocny     Pchli Targ     Wrześniowe Targowisko     Jarmark Bożonarodzeniowy     Kontakt
 

Więcej informacji...

Informacje o Pchlim Targu
Plac Hallera - tutaj odbywa się Pchli Targ
Jak dojechać na Pchli Targ
Regulamin Pchlego Targu
Program Pchlego Targu
Partnerzy

Plac gen. Józefa Hallera - tutaj odbywa się Pchli Targ

Rynek stanowił od początku istnienia miasta Tczew jego centrum administracyjne, gospodarcze i kulturalne. Na placu mieściła się siedziba miejskich władz - ratusz, który w zmienionej formie przetrwał do początków XX wieku, kiedy to w roku 1916 został strawiony przez pożar. To również tutaj przez wieki gromadzili się kupcy i rzemieślnicy, którzy wystawiali swoje towary podobnie jak ma to obecnie miejsce na Pchlim Targu. I również podobnie jak obecnie tak i wówczas była to dla mieszkańców nie tylko okazja do zakupów ale również spotkań i rozmów.

Rynek nie ulegał zmianie przez kilka stuleci

W swej podstawowej formie architektonicznej rynek ten nie ulegał zmianie przez kilka stuleci. Pierzeje obecnego pl. Hallera dopiero z biegiem lat zmieniały swój wizerunek. Zachodzące zmiany najbardziej widoczne są na przykładzie obserwacji północnej jego pierzei, gdzie dumnie prezentują się zabudowania o charakterze secesyjnym. Warto zaznaczyć, że stojące obecnie przy pl. Hallera kamienice, powstałe w większości w XIX/XX wieku zachowały swoje średniowieczne fundamenty.

Zmieniał się zatem wygląd, zmieniała się również rola i przeznaczenie placu. Po pożarze ratusza miejsce to straciło i nie odzyskało już statusu siedziby władz administracyjnych. Po wielu wiekach zmienił się również jego charakter gospodarczy - z ośrodka handlowego na rzecz miejsca o przeznaczeniu usługowo-rekreacyjnym.

Plac Hallera w Google Street ViewZobacz w Google Street View - kliknij tutaj

Markplatz, Stary Rynek, Adolf Hitler Platz...

Sama nazwa placu stanowi doskonałe zilustrowanie burzliwych losów miasta, które w zależności od tego kto w danym momencie nim władał brzmiała Markplatz (1881), Stary Rynek (1931), Adolf Hitler Platz (1939), Plac Wolności (1945) by ostatecznie przyjąć obecny kształt tj. Plac generała Józefa Hallera.

Obecnie przyjęta nazwa stanowi hołd dla wyzwoliciela Tczewa z 1920 roku gen. Józefa Hallera, którego błękitna armia wkroczyła do miasta w dniu 30 Stycznia 1920.

Źródło: MBP Tczew, Sekcja Historii Miasta

Drukuj Udostępnij Strona główna Wstecz

Jak dojechać na Pchli Targ

Droga prowadząca od Drogi Krajowej 91 i ul. Gdańskiej

Zobacz na większej mapie
Dojazd od Drogi Krajowej 91 i ul. Wojska Polskiego

Zobacz na większej mapie
Droga prowadząca od Drogi Krajowej 22 i ul. Bałdowskiej

Zobacz na większej mapie
Pchli Targ 2010-2022 © Fabryka Sztuk w Tczewie # Korzystając z tego serwisu akceptujesz naszą Politykę Prywatności